bolsos michael kors nike huarache baratas montblanc boligrafos nike outlet polos ralph lauren baratos oakley baratas michael kors bolsos new balance 574 new balance baratas boligrafos montblanc nike air force baratas polo ralph lauren baratos nike air force 1 nike huarache

cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

uggs sko louis vuitton oslo nike sko polo ralph lauren dame louis vuitton norge oakley norge parajumpers norge oakley briller polo ralph lauren salg moncler jakke ray ban solbriller canada goose norge ray ban norge woolrich jakke parajumpers salg

nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan


Головна сторінка
Фотогалерея
Міські оголошення
Робота
Форум
Візитівка міста
Герб та прапор
Історія міста
Міська рада
 
Міська громада
Комітети самоорганізації
Громадські організації
Політичні партії
Комунальні засоби масової інформації
Сервіс та відпочинок
Стратегія сталого розвитку
Основні підприємства
Бізнес-інформація
Регуляторна політика
Інвестиційна програма міста
Міський голова
Виконком міської ради
Громадська рада
Доступ до публічної
інформації
Реєстр адмінпослуг
Міста-партнери
Проекти Ради Європи
Міські новини
ПРІОРИТЕТИ
Освіта та наука
Охорона здоров‘я
Культура
Історичні пам’ятки
Видатні земляки
Визначні дати
Спорт
Соціальна політика
Туризм
 Про них не писали в газетах, не говорили по радіо...
01.10.2018
prof. ThDr. Александер Цап CSc о первом переводе Библии на греческий
- Немного скажите оСептуагинте. Очень важно, чтобы люди понимали, откуда появился перевод именно с арамейского языка, собственно с ханаанской группы, откуда потом появился иврит. Как появилась Септуагинта? 

23.09.2015
Підпишіть петицію до Президента: Гонтарєвій - люстрація, Олег Соскін - новий голова НБУ
На офіційному сайті Президента України зареєстровано петицію про призначення Соскіна Олега Ігоровича головою Національного банку України. Хто за ревальвацію гривні - підписуйте. Хто за курс 50 гривень за долар - терпіть і далі на посіда голови НБУ приладобудівельницю Гонтарєву.

29.07.2015
Новые договора с «Черниговгазом» можно подписать не выходя из дома
ПАО «Черниговгаз» напоминает, что с 1 июля поставляет газ потребителям новое предприятие – ООО «Черниговгазсбыт». И напоминает, что в связи с этим абонентам необходимо заключить новые договора. Новые трехсторонние соглашения можно любым из четырех способов.

27.07.2015
МІСЬКИЙ ГОЛОВА ДМИТРО БАРНАШ ПРОВІВ ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН
22 липня 2015 року міський голова Дмитро Барнаш провів особистий прийом громадян. На прийомі були присутні депутат міської ради Владислав Кіча, начальник юридичного відділу міської ради Валентина Горбач та посадові особи міської ради і комунальних підприємств, до повноважень яких відноситься вирішення питань, порушених у зверненнях.

27.07.2015
В ПРИЛУЦЬКІЙ МІЖРАЙОННІЙ ПРОКУРАТУРІ ОФІЦІЙНО ПРЕДСТАВЛЕНО НОВОГО ПРОКУРОРА
20 липня заступник прокурора в Чернігівській області Денис Сірик офіційно представив нового прокурора Прилуцької міжрайонної прокуратури - радника юстиції Валерія Карася, призначеного на посаду 14 липня цього року наказом Генерального прокурора України.

всі офіційні новини >>

Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика

24-09-2007

Одного холодного післявоєнного похмурого дня 1944 року в робітниче селище Ладан під посиленим конвоєм прибула група в’язнів, яких розмістили в колишній лазні, терміново перебудованій згідно з існуючими нормами НКВС під тюрму. Люди пошепки говорили між собою про привезених арештантів. Одні казали, що то поліцаї, інші - що то власівці.


Насправді ж, як дізналися сельчани згодом, то були висококваліфіковані інженери, репресовані сталінсько-комуністичним режимом на 10 і більше років позбавлення волі. Кожного дня під конвоєм новоприбулих зеків водили на завод ППО. Природно, що політв’язні намагалися протестувати проти несправедливого арешту, порушуючи цим режим в’язниці. За це їх переводили у камери до бандитів. Останні ж знущалися над «політичними», влаштовували їм справжнє пекло. У таборі адміністрація організувала з таких як Г. Воронін, М. Мухін відділ конструкторського бюро № 8, де заарештовані працювали над проектуванням пожежних машин. Ця робота врятувала їх від вірної смерті.


 

ВКБ-8 спроектувало, а завод налагодив випуск ПМЗ-9, ПМЗ-13, ПМЗ-15, ПМЗ-17. Спроектованими машинами пишався не лише завод, про них знали в багатьох країнах світу.


 

Табір проіснував до квітня 1945 року. В’язнів (146 німців і 2 австріяки) було поховано в Ладані, над яром, де пізніше знаходився склад готової продукції.


 

Про працівників-арештантів ВКБ-8 (Орлов П.І., Потницев..., Мухін М.М., Єрошенко Г.К., Александров Л.А. (похований у Ладані), Смирнов А. А. (похований у Ладані), Розенель К. А. (похований у Ладані), Вячеславський В. Н. (похований у Ладані), Папа-Федоров Д. М. (похований у Ладані), Воронін Г. Д. (похований у Ладані), Гумеров, Реріх Г.А., Федорович Л.Ф., Ночной, Савельєв В.А., Шмідт П. (похований у Ладані), майже нічого не відомо. Документи з відомостями про них не збереглися. Тому свою розповідь про деяких працівників-в’язнів ВКБ №8 я вестиму мовою свідків тієї далекої пори.


 

Савельєв В.Ф. - талановитий авіаконструктор, зам. наркому оборони СРСР. Він не мав вищої освіти, проте працював разом з Тупо-лєвим, Антоновим, Яковлєвим - майбутніми титанами радянської авіації - в першому конструкторському бюро, організованому в 1918 році. В роки реакції, коли Туполєв і Корольов були в немилості у Сталіна, В. Савельєв турбувався про їх звільнення з-під варти.


 

Під час війни його сім’я залишилась у блокованому Ленінграді. Він неодноразово звертався у вищі ешелони влади з проханням допомогти евакуювати сім’ю. У гніві негативно відгукувався про одного воєначальника, обзиваючи того холуєм. Влада зреагувала миттєво: В. Савельєва заарештували. За десять років ув’язнення йому довелося пройти всі пекла допитів. Згодом Савельєва ре-абілітували. Ті, хто з ним спілкувався, пізніше говорили: «Де сидів Володимир Костянтинович - не знаємо, але точно знаємо, що він завжди залишався незламним». Володимира Савельєва часто запитували, чому в нього деформовані пальці на правій руці. Він відповідав, махнувши рукою: «Це сліди дружніх рукотискань, не раджу вам туди потрапляти».


 

В. Савельєв створив на заводі ППО сучасну базу техдокументації з питань виробництва протипожежної техніки. У віці 70 років одружився на місцевій жінці, вдвоє молодшій за нього, яка подарувала йому сина. Наприкінці 1958 року В. Савельєва запросили до Новосибірської академії.


 

Розенель Костянтин Альфредович - німець за походженням, закінчив факультет літакобудування, льотчик І класу. Воював під небом Іспанії, працював у конструкторському бюро. До в’язниці потрапив через надруковану в газеті «Красная звезда» статтю, в якій ішлося про непідсильну муштру в армії, недостатнє харчування війська та за звинувачення військового керівництва тилу в тому, що солдат навчають стріляти холостими патронами. За таке вільнодумство К. Розенель отримав 15 років.


 

Реріх Георгій Олександрович - за походженням німець, до війни працював головним механіком на Ленінградському підшипниковому заводі, володів неабияким почуттям гумору, знав анекдоти на будь-яку тему. Через чергову смішинку й опинився в кабінеті пар-тійного керівництва заводу, і... тільки через десять років потрапив на волю.


 

Воронін Георгій Дмитрович - москвич, за освітою - інженер-механік, виступав проти існуючого радянського режиму, за що й був засуджений.


 

Мухін Михайло Михайлович - ленінградець, викладач військової академії імені Жуковського, інженер-гідравлік. Любив природу, займався туризмом. Якось, мандруючи, випадково потрапив на територію військової частини, і... пізніше був засуджений за шпигунство. У Ладані М. Мухін сконструював протипожежний насос малих розмірів (до того часу насоси мали велику вагу). Принцип роботи насосів, закладений М. Мухіним, досі працює на сучасних пожежних машинах.


 

Папа-Федоров Д.М. - колишній викладач іноземних мов однієї з Ленінградських шкіл. Володів російською, грецькою, німецькою, французькою і англійською мовами. Знання іноземних мов і стало основною причиною його особистої трагедії.


 

 


 

Післямова


 

 


 

Політв’язні, за сумісництвом - працівники Ладанського ВКБ № 8, стали жертвами сталінського режиму. Десятки мільйонів громадян країни Рад пройшли через табори Сибіру, Соловків, Магадану. Мільйони невинних, несправедливо ув’язнених, навічно залишилися лежати в тих холодних краях. Проте, незважаючи на жорстокі умови, моральне та фізичне катування, деякі з них змогли вижити і навіть створити нові раціоналізаторські пропозиції, нову техніку.


 

Згаданим людям взагалі вдалося відродити завод ППО, тому, на мою думку, в Ладані ми маємо встановити меморіальну дошку - в пам’ять про них.


 

Хочу подякувати за розповідь Федотову В.Ф. - конструктору ВКБ, Васильєву В.Л. - колишньому головному конструктору ВКБ, Новаку В.Р. - колишньому ведучому конструктору, начальнику відділу ВКБ, Доценко А.С. - колишньому головному інженеру ВКБ.


«В двух словах» №38 (704) від 19 вересня 2007 року

[версія для друку]
[обговорити на форумі]
[підписка на розсилку]
31.03.2016
ОГОЛОШЕННЯ Здійснюємо набір випускників 9-11 класів на 2016-2017 н.р. для навчання в Європі
Інститут трансформації суспільства реалізує освітній проект по навчанню української молоді в навчальних закладахСловаччини та Польщі. Проект направлений на здобуття сучасної конкурентноздатної освіти  молоддю України. Набір до університетів Польщі і Словаччини проводиться серед випускників загальноосвітньої школи. 

11.03.2016
Монографія О.І. Соскіна "Народний капіталізм: економічна модель для України"
Пропонуємо ознайомитися з монографією Олега Соскіна, директора Інституту трансформації суспільства, професора Національної академії управління, Голови Української Національної Консервативної партії.  

10.09.2015
Антинародний режим Порошенка перевершив Кучму і Януковича
Вчора, 9 вересня, сталася безпрецедентна подія. Голову Чернігівської обласної ради Миколу Звєрєва, який брав активну участь у Революції Гідності, боровся на Майдані, а потім у найскладніші часи, коли Чернігівська обласна рада залишилась без голови, погодився її очолити, провів всю підготовчу роботу для реформи місцевого самоврядування, при чому Чернігівщина була обрана як експериментальна область, не пустили на засідання Ради регіонального розвитку, членом якої він є. Просто якісь охоронці не пустили голову обласної ради на засідання Ради регіонального розвитку.

12.08.2015
Премьер поручил проверить наличие лекарств в регионах
Министерству здравоохранения Украины поручено проверить наличие вакцин и медпрепаратов в регионах. Об этом заявил в ходе заседания Кабинета министров заявил глава правительства Арсений Яценюк, передает корреспондент «Аналитической службы новостей».

12.08.2015
Отравление арбузом: первые симптомы и хитрый способ проверить, есть ли в ягоде яды
Лето - время, когда чаще всего происходят пищевые отравления, связанные с употреблением ранних арбузов и дынь. Причин тому несколько. Ранние фрукты часто содержат повышенное количество нитратов, способных вызвать серьезное отравление. Также не всегда соблюдаются правила транспортировки и хранения.

всі міські новини >>Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют
© Інститут Трансформації суспільства 2004-2021
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на www.pryluky.osp-ua.info є обов'язковим. Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів. Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23
email: editor@osp.com.ua
TyTa